ORBÁN Viktor
ÁLLÍTÁSOK
„Természetesen nincs kormány program nélkül, nekünk is van programunk, ezt 2010-ben be is mutattam a parlamentben.”
Indoklás
Ez az állítás IGAZ, mivel Orbán Viktor 2010 májusában valóban benyújtotta az Országgyűlésnek „A Nemzeti Együttműködés Programja” névre keresztelt kormányprogramot, az idei választások előtt pedig úgy fogalmazott, hogy az elmúlt 4 évben megkezdett munkát szeretné a kormánya folytatni.
„A mi kormányunk felfogása abban különbözik az előző húsz év kormányaitól radikálisan, hogy mi nem kompenzálni akarjuk az embereket azért, mert nincs munkájuk, hanem munkalehetőséget akarunk nekik teremteni, ezt nevezhetjük, mi startmunkának hívjuk, a hétköznapi neve ennek közmunka.”
Indoklás
Ez az állítás HAMIS, mivel az előző 20 év kormányai is indítottak programokat, hogy munkahelyeket hozzanak létre.
„… ma a gazdaságunk a 2 és a 4 százalék közötti növekedési sávban van, amikor a kormányzást átvettük, akkor a 0 és az 1 százalék közötti sávban volt, ezt sikerült felvinnünk 2 százalékig, most pedig a 2 és a 4 százalék közötti sávban vagyunk.”
Indoklás
Ez az állítás IGAZ, mivel a KSH legfrissebb adatai szerint az idei első negyedévben a GDP 3,5%-kal növekedett, ami a 2 és 4 százalék közötti növekedési sávban van, míg 2010 első negyedévében, mielőtt az Orbán-kormány került volna hatalomra, a gazdasági növekedés 0,9%-os volt.
„Itt az a vita most, hogy ki legyen az Európai Bizottság elnöke, ennek a személynek a kiválasztása a miniszterelnökök, tehát a nemzetállami felhatalmazás alapján álló miniszterelnökök tanácsának volt mindig is a feladata az alkotmány szerint, az európai alkotmány szerint most is így van. Ehhez képest most az az igény fogalmazódott meg, hogy az Európai Parlamentben helyet foglaló pártok csúcsjelöltjeit automatikusan jelöljék a miniszterelnökök a bizottság élére. Ez egy lopakodó alkotmánymódosítás Európán belül.”
Indoklás
Ez az állítás FÉLREVEZETŐ, mivel egyrészt európai alkotmány nem létezik, annak létrehozását népszavazáson utasították el. Másrészt viszont igaz, hogy eddig a miniszterelnökök voltak azok, akik megegyeztek az Európai Bizottság elnökének személyéről, viszont a Lisszaboni Szerződés óta ebbe az Európai Parlamentnek is van beleszólása, neki is meg kell szavaznia azt (18. oldal). Az is igaz, hogy a mostani európai parlamenti választáson öt pártcsalád is állított jelöltet a Bizottság elnökének személyére, és eredetileg abban állapodtak meg, hogy a legtöbb képviselői helyet szerző család jelölhet először elnököt.
(Az önkormányzati választási törvény módosítása kapcsán.) Magyarországon a rendszerváltás óta hatszor tartottak önkormányzati választásokat, és háromszor ez így történt. Tehát ez nem egy szokatlan esemény Magyarországon.”
Indoklás
„Most azonban egy olyan alkotmányunk van, amely a közjóból indul ki, és amely ilyen értelemben egy nemzeti alkotmány.”
Indoklás
Ez az állítás ELDÖNTHETETLEN, mivel Orbán Viktor nem definiálta, hogy mit ért közjó alatt, ezért nehéz megítélni, hogy a jelenleg hatályos alkotmány abból indul-e ki, és ezáltal az nemzeti alkotmánynak számít-e.
Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke és a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség elnöke volt a Kossuth Rádió 180 perc című műsorának a vendége, ahol a kormányalakításról és a kormány előtt álló feladatokról beszélt.