BALCZÓ Zoltán (JOBBIK)
ÁLLÍTÁSOK
„Minekünk, aktuálisan az Európai Unióból való kilépés, jelenlegi javaslataink között nem szerepel.”
Indoklás
Ez az állítás IGAZ, hiszen sem a párt programjában, sem az elmúlt időszakban megfogalmazott javaslataiban nem szerepel az unióból való kilépés javaslata, helyette azt mondják, hogy népszavazást szeretnének tartani a tagság fenntartásáról. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy Morvai Krisztina a május 1-jei rendezvényen azt mondta, hogy ha a magyar termőföld védelme nem lesz sikeres, akkor ki kell lépni az EU-ból.
„Amikor az alkotmányos szerződést akarták elfogadtatni, abban szerepelt hivatalosan ez a zászló, mint az Unió zászlaja. A Lisszaboni Szerződésben letettek róla. Annyi szerepel csak, hogy néhány ország elfogadta, mint a saját ország és az Európai Unió kapcsolatát jelző szimbólumot.”
Indoklás
A hivatalosan „Az Európai Unióról szóló szerződés és az Európai Unió működéséről szóló szerződés egységes szerkezetbe foglalt változata” névre hallgató Lisszaboni Szerződés dokumentum 355. oldalán, a tagállami nyilatkozatok között szerepel, hogy „Belgium, Bulgária, Németország, Görögország, Spanyolország, Olaszország, Ciprus, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Ausztria, Portugália, Románia, Szlovénia és Szlovákia kijelenti, hogy a kék alapon tizenkét arany csillag alkotta körből álló zászlót, Ludwig van Beethoven IX. szimfóniája Örömódájának részletét mint himnuszt, az „Egyesülve a sokféleségben” jelmondatot, az eurót mint az Európai Unió pénznemét, valamint a május 9-i Európa-napot továbbra is a polgárok Európai Unióhoz való közös kötődése és az Európai Unióval való kapcsolata jelképeinek tekinti.”, amely azt támasztja alá, amit Balczó Zoltán mondott. Abban is igaza van a jobbikos politikusnak, hogy a 2007. december 14-ei szerződéstervezet módosításig szerepelt a javaslatok között, hogy az unió hivatalos zászlajaként ismerjék el. Ebből azt vonhatjuk le, hogy az állítás IGAZ.
„Nincs olyan, hogy európai állampolgár, hanem mindenki csak a saját állampolgárságán keresztül az Európai Unió állampolgára.”
Indoklás
Ez az állítás IGAZ, hiszen az Európai Bizottság honlapja úgy fogalmaz: „Automatikusan uniós polgár mindenki, aki valamely EU-tagállam állampolgára. Az uniós polgárság kiegészíti, de nem helyettesíti a nemzeti állampolgárságot.”
„A Századvég egy kutatást végzett, ami világosan kimondta, hogy a magyar lakosság 67%-a kimondta, hogy semmiképpen se menjünk további integráció irányába.”
Indoklás
A Századvég által 2012. január 31-én publikált közvélemény-kutatás eredményei szerint a megkérdezettek 34%-a szerint „Tovább kellene erősíteni az Unióval való együttműködést”, 58% szerint „Nem kellene tovább erősíteni az Unióval való együttműködést”, míg 8% nem tudott állást foglalni. Ezek alapján ki lehet jelenteni, hogy Balczó Zoltán ezen állítása HAMIS.
„A csatlakozási szerződés felülvizsgálata az, amivel kapcsolatban népszavazási kezdeményezésünk van benn.”
Indoklás
A Nemzeti Választási Bizottság honlapja szerint a csatlakozási szerződés módosításáról szóló népszavazási kezdeményezést nyújtott be Vona Gábor 2014. február 6-án és 20-án, ez pedig FÉLREVEZETŐ, mert a felülvizsgálat szó jelentése magában foglalja azt a lehetőséget is, hogy a vizsgálat után a vizsgált elem a továbbiakban is változatlan marad, míg a módosítás szó arra irányul, hogy megváltoztassunk valamit.
Balczó Zoltán, a Jobbik Magyarországért Mozgalom EP-képvislőjelöltje volt az ATV vendége.